top of page

123-456-7890

  • Black Facebook Icon
  • Black YouTube Icon
  • Black Yelp Icon
  • Black Instagram Icon

Jestem akapitem. Kliknij tutaj, by dodać własny tekst albo mnie edytować. To proste.

O projekcie

O Projekcie

Dogoterapia jako forma wspierania rozwoju dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to ogólnopolski projekt badawczy.

 

Jego celem jest dostarczenie kompleksowych informacji rodzicom dzieci z ASD na temat dostępnych w Polsce metod i form terapii kontaktowej z udziałem psów, identyfikacja czynników mających wpływ na skuteczność dogoterapii, ocena skuteczności tej formy terapii, określenie motywacji rodziców i dzieci do uczestniczenia w zajęciach, oraz zbadanie postaw dzieci i dorosłych w stosunku do zwierząt.

Badania zostaną przeprowadzone w kilku etapach z wykorzystaniem różnych technik. Dzięki temu zebrane w projekcie dane będą przedstawiały szeroką panoramę tej problematyki ze szczególnym uwzględnieniem roli głównych aktorów procesu: terapeutów, dzieci, ich rodziców/opiekunów biorących czynny udział w dogoterapii.

Dogoterapia jako forma wspierania rozwoju dzieci z zaburzeniami ze spektrum autyzmu to projekt doktorski realizowany w Instytucie Psychologii Polskiej Akademii Nauk w Warszawie pod kierunkiem:

prof. dr hab. Wojciecha Pisuli ( promotor) oraz dr Klaudii Modlińskiej ( promotor pomocniczy)

W oparciu o przeprowadzone badania planowane jest wydanie publikacji książkowej.

Czym jest autyzm?

Autyzm ( Autistic Spectrum Disorder) to grupa zaburzeń neurorozwojowych, o nie do końca zbadanej etiologii. Według klasyfikacji diagnostycznej DSM V wydanej przez Amerykańskie Towarzystwo Psychiatryczne, wyróżnione zostały trzy podstawowe kryteria diagnozy zaburzeń ze spektrum autyzmu.

 

Dzieci dotknięte autyzmem wykazują deficyty rozwojowe obszarach: komunikacji werbalnej (słownej) oraz niewerbalnej ( bezsłownej) wykorzystywanej w relacjach społecznych, rozwijania i utrzymywania relacji z rówieśnikami, stereotypowych zainteresowań i zrytualizowanych wzorców zachowania

 

Autyzm nie jest chorobą, tylko zaburzeniem neurorozwojowym, które trwa przez całe życie. Oznacza to, że z autyzmu się nie wyrasta. Dzięki coraz skuteczniejszym metodą terapii osoby dotknięte autyzmem mają szansę na w miarę samodzielne życie w przyszłości . Jedną z metod wspierających rozwój dziecka u którego zdiagnozowano zaburzenia ze spektrum autyzmu jest właśnie dogoterapia.

Na czym polega dogoterapia?

To bardzo popularna  szczególnie w Europie Zachodniej i Stanach Zjednoczonych forma wspierania rozwoju dzieci i dorosłych dotkniętych różnymi formami zaburzeń neurorozwojowych.

 

Dogoterapia polega na motywowaniu pacjenta do wykonywania różnych zadań: sprawnościowych, manualnych, sensorycznych, poznawczych. W dogoterapii motywatorem jest specjalnie przeszkolony i przygotowany pies terapeutyczny. Zajęcia odbywają się także w obecności odpowiednio przygotowanego terapeuty, który nadzoruje jej przebieg. Dogoterapia może przybierać różne formy: terapii dyrektywnej gdzie określa się precyzyjny cel terapeutyczny np. usprawnienie koordynacji ruchowej, oraz tzw. dogoaktywności , czyli zajęć bez określonego celu terapeutycznego.

Jej pozytywne efekty zostały udokumentowane w wielu badaniach naukowych. W Polsce ta forma wspierania rozwoju dzieci z ASD jest stosowana od 1987 roku.

Kto może brać udział w badaniach ?

Do udziału w badaniu zapraszamy rodziców/opiekunów dzieci z ASD, dzieci u których postawiono diagnozę zaburzeń ze spektrum autyzmu, oraz dogoterapeutów. Badanie ma charakter ogólnopolski, dlatego do udziału w nim zapraszamy respondentów z całej Polski.

W jaki sposób można przystąpić do badań i jak długo będzie trwało wypełnienie ankiety?

Dostęp do internetowych wersji kwestionariuszy znajduje się na podstronie E-b@danie. Wystarczy kliknąć w przycisk 

                                                           

 

 

i postępować zgodnie z zamieszczoną instrukcją. Wypełnienie kwestionariuszy składających się z kilkudziesięciu pytań potrwa około 45 minut. Wszystkie zebrane w ten sposób dane są w pełni poufne i zostaną wykorzystane do opracowania pierwszej części raportu. Druga część badań będzie polegała na przeprowadzeniu wywiadów pogłębionych i badań fokusowych z udziałem rodziców/ opiekunów dzieci z ASD oraz dogoterapeutów. Na podstawie wyników przeprowadzonych badań zostanie opracowany obszerny raport zawierający cenne wskazówki dla rodziców i dogoterapeutów.

Dogociekawostki

Contact Me
Ogólnopolski Projekt Badawczy
bottom of page